Vizitas į Čekijos ir Vokietijos VVG
2011 m. kovo 21-24 d. Plungės rajono savivaldybės vietos veiklos grupės administracijos atstovės Giedrė Kazakevičienė ir Daiva Gricienė kartu su Kaišiadorių rajono VVG delegacija lankėsi Čekijos ir Vokietijos vietos veiklos grupėse. Šių vizitų metu buvo pristatyta kitų šalių VVG veikla, jų organizacinės struktūros, įgyvendinami ir būsimi projektai. Apsikeista kontaktais tolesniam bendradarbiavimui bei bendrų projektų inicijavimui.
Dalykinis susitikimas Čekijoje. Čekijoje buvo aplankyta Opavsko vietos veiklos grupė, kuri randasi Moravijos-Silezijos krašte. Lietuvių delegaciją labai šiltai priėmė organizacijos direktorius – vadybininkas Vladislav Kos ir ekonomikos vadybininkė Katerina Grondilova. Viso Čekijoje šiuo metu yra 112 VVG. Moravijos-Silezijos krašte yra 8 VVG, viena iš jų – Opavsko vietos veiklos grupė. Ji įsikūrė 2006 m., o LEADER metodą pradėjo įgyvendinti 2009 m. rugpjūčio mėn. Jos nariais yra – 45 kaimai, 4 nekomercinės organizacijos, 14 ūkininkų ir 5 verslininkai. Rajonas apima 617,7 km2, jame yra 47 054 gyventojai. VVG administracijoje – 3 darbuotojai.
Opavsko VVG pirmąjį kvietimą teikti paraiškas buvo paskelbusi 2009 m. rugsėjo mėn. Įgyvendinta viso 19 projektų, bendra jų vertė 406 697 EUR. Antrojo kvietimo (2010 m. birželio m.) metu įgyvendinti 24 projektai, kurių bendra vertė – 435 991 EUR. Trečiasis kvietimas teikti paraiškas planuojamas skelbti 2011 m. birželio mėn., viso projektams numatyta skirti 459 922 EUR.
Vizito metu buvo aplankyti keletas jau įgyvendintų projektų – rekonstruota vaikų žaidimo aikštelė Radun kaime (projekto vertė 47 960 EUR), biokuro katilų įrengimas pradinėje mokykloje Skripov kaimelyje (projekto vertė 45 647 EUR), apželdinimo projektas Štitinos kaime (projekto vertė 16 313 EUR).
Kiti įgyvendinti projektai – bendruomenės namų apstatymas ir vaikų žaidimų aikštelės įrengimas – 23 607 EUR, takelio ir gatvės žibintų sutvarkymas kapinėse Gorni Lhota (15 843 EUR), laikrodinės ir kryžiaus sutvarkymas kaimelyje Nove Sedlice (8 352 EUR), savivaldybės pastato langų keitimas (22 980 EUR), vaikų darželio pastato langų keitimas ir žaidimų aikštelės rekonstrukcija (16 980 EUR) ir pan.
Dalykinis susitikimas Vokietijoje, Forchheim.Susitikimas vyko Šv. Gereon anksčiau buvusios koplyčios patalpose, atstatytos Europos Sąjungos LEADER programos lėšomis, kuri šiuo metu yra pritaikyta bendruomeniniams poreikiams ir naudojama kaip kultūros centras. Čia vyksta įvairūs renginiai, koncertai, susitikimai ir pan. Forchheim apskrities vietos veiklos grupės „Kulturerlebnis Fränkische Schweiz e.V.” vadovas Toni Eckert pristatė VVG veiklos organizacinę struktūrą, strategijos prioritetus, silpnybes ir stiprybes, veiklos sritis, įgyvendinamus projektus ir kt. Be VVG vadovo, susitikime dalyvavo vietos veiklos grupės administracijos darbuotojos Rita Metzner ir Silvia Bessler.
Šioje apskrityje yra 29 bendruomenės, plotas – 643,02 km2, 113 543 gyventojai. Buvęs kultūros, tekstilės centras, šiuo metu specializuojasi daugiausia žemės ūkyje. Šis regionas pasižymi vaisių, daržovių auginimo srityje, ypač žinomas kaip vyšnių auginimo centras.
Vietos VVG 2002-2006 m. Leader+ laikotarpiu ieškojo ir rinko medžiagą apie kultūrinius šio krašto išteklius, aiškinosi jų atgaivinimo ir atstatymo poreikį. Todėl didžiausias prioritetas šiuo metu yra teikiamas senovinių pilių atstatymui ir restauravimui, renovavimui (10 projektų). Kitas prioritetas – turizmas, sportas (orientavimosi, kopimo į kalnus ir kt.).
Leader+ programos lėšomis buvo sėkmingai įgyvendintas 21 projektas, kurių bendra vertė apie 4 mln. EUR, tame tarpe Leader+ programos lėšos sudaro – 1,3 mln. EUR. Dažniausias paramos intensyvumas – 50%, likusi projektų dalis finansuojama iš privačių lėšų, įvairių fondų ir pan. Vietos veiklos grupės atstovai įvardijo ir keletą jų krašto silpnybių – tai identiteto praradimas, žemės ūkio smukimas (per mažos įmonės, norėtų jas sustambinti, padidinti ūkių valdas), aiškių turizmo krypčių (koncepcijų) neturėjimas, gana sudėtinga ir per daug didelė įstatyminė bazė (l. daug įvairių nuostatų, įstatymų, aplinkos apsaugos reikalavimų) ir kt. Kaip savo stiprybes jie įvardijo – aukštą pragyvenimo lygį, autentišką maisto kultūrą, palankias gyvenimo ir veiklos sąlygas, išskirtinius laisvalaikio pasiūlymus, ypatingą istorinę praeitį, aukštą istorinių, architektūrinių pastatų išlikimo lygį, žemės ūkį su išvystyta kultūra, alaus bravorus ir pan.
Po oficialaus susitikimo buvo aplankytas piligrimų muziejus, esantis šalia katedros Gossweinstein’e, kuris buvo įkurtas prisidedant LEADER programos lėšomis.
Dalykinis susitikimas Vokietijoje, Herrsching am Ammersee. Susitikimas vyko šio miestelio Rotušėje, kur svečius iš Lietuvos pasitiko meras Herbert Kirsch. Vėliau savo veiklą pristatė vietos veiklos grupės Ammersee astovai – pirmininkas Hans-Jürgen Böckelmann, vadybininkas Peter Nonnenmühlen, sekretorius Klaus Horney. Ši vietos veiklos grupė vienija 10 bendruomenių, kurios visos yra išsidėsčiusios apie ežerą Ammersee.
Jų strategija yra orientuota į turizmą, socialinę sritį ir kultūrą. Buvo pristatyta jų organizacinė struktūra, jau įgyvendinti ir būsimi projektai. Tarp įgyvendintų projektų paminėti buvo gamtosauginiai (įrengtas takas ir paukščių stebėjimo punktas, nuotekų valymo sistemos atnaujinimas), projektas su neįgaliais žmonėmis, stengiantis juos integruoti į visuomenę, bažnyčios restauravimas ir kt. Tarp planuojamų didesnių projektų buvo paminėti pėsčiųjų tako įrengimas aplink visą Ammersee ežerą, įtraukiant visas bendruomenes ir privačios žemės savininkus, miestelio parko sutvarkymas, įrengiant naujus takelius, arbatinę ir kitus lankytinus objektus.
Po oficialaus vizito buvo aplankyti keletas anksčiau minėtų jau įgyvendintų projektų ir dar projektinių lėšų reikalaujančių objektų.