Sužinok artimiausius kvietimus teikti paraiškas. Plačiau

Tarptautinių ryšių užmezgimo kelionė į Prancūziją

2011 m. balandžio 15 – 23 dienomis Plungės vietos veiklos grupės biuro darbuotojos kartu su kolegomis iš Pasvalio vietos veiklos grupės vyko į tarptautinio bendradarbiavimo ryšių užmezgimo kelionę į Prancūziją (Metz, Blois, Saint Michel).

Kelionės tikslas: pamatyti kaip gyvena ir dirba vietos veiklos grupės Prancūzijoje, pasisemti iš jų patirties, siekiant su jais bendradarbiauti įgyvendinant tarptautinius kaimo plėtros projektus.

Pirmas dalykinis susitikimas vyko Šamboro pilyje (pilis Prancūzijoje, Luaros ir Šero departamente, 14 km. į rytus nuo Blua). Lietuvos vietos veiklos grupes (Pasvalio ir Plungės) pasveikino Prancūzijos jungtinė Pilių regiono VVG. Šis pilių regionas sukurtas teritoriniu pagrindu, pagrindinė veiklos sritis orientuota į turizmą. Didžiulės pastangos dedamos turizmo paslaugų išvystymui. Vienas iš traukos objektų vynininkystė. Kuriami pažintiniai ,,Vyno keliai”, auginamos braškės, šparagai, todėl kitas turizmo traukos objektas, lankant ūkininkų sodybas, pristatyti jų gaminamą produkciją. Jų veiklos programa orientuota į turizmą, agroturizmą ir turizmo plėtojimą nedidelėse vietovėse. Pagrindinis tikslas: kiek galima labiau išvystyti teritorinį patrauklumą ilgalaikio turizmo, trumpalaikio turizmo bei kultūrinio, kulinarinio ir gamtinio paveldo suderinamumą. Tam tikslui pasiekti skirta 1,2 milijono eurų Europos Sąjungos paramos. Vietinis finansavimas turėtų sudaryti 45% lėšų. Tad paramos intensyvumas projektams iš ES sudaro 55%.

Šio susitikimo metu Plungės VVG trumpai pristatė savo veiklą, vietos plėtos strategiją, supažindino su savo krašto ypatumais, pristatė turizmo traukos objektus. Buvo atrasta nemažai panašumų kultūrinio paveldo srityje, diskutuota, kad svarbus tradicijų išsaugojimas bei jų išpopuliarinimas, amatų puoselėjimas. Jaunimo emigracijos problema aktuali ir to krašto Prancūzijos VVG teritorijoje, todėl labai svarbu kurti darbo vietas ir gerinti gyvenimo kokybę jauniems žmonėms.

Antrasis dalykinis susitikimas įvyko su Prancūzijos VVG „Syndicat Mixte du Pays de la Baie du Mont-Saint-Michel”. VVG atstovė Isabelle Pacilly pristatė jų strategijos programą. Ši VVG yra jau ketvirtame Leader etape. Leader + etape 2000 – 2006 metais buvo gavę 2 milijonus 390 tūkst. eurų. Tačiau turėjo problemų su dokumentų ruošimu, todėl įsisavino tik 2 milijonus eurų. Įgyvendino projektus susijusius su socialinių paslaugų, vaikų ir kūdikių priežiūros, neįgaliųjų gyvenimo kokybės, senyvo amžiaus priežiūros gerinimu (Alzhaimerio ligos). Keletas projektų buvo įgyvendinta kultūros, žemės ūkio, sveikatos gerinimo, jaunimo aktyvumo, užimtumo ir paslaugų jaunimui gerinimo srityse.

2007 – 2013 metų strategijai įgyvendinti skirta 1 milijonas 270 tūkt. eurų. Yra 3 finansavimo šaltiniai: valstybinės, vietinės ir Europinės lėšos. Regionų bendradarbiavimo chartija pasirašė sutartis ir nustatė prioritetus. Buvo vykdomos apklausos ko labiausiai kokiai vietovei reikia, ko pasekoje buvo pasiektas regioninis solidarumas. Dvi dalys VVG teritorijos yra prie vandenyno ir ten yra geresnės gyvenimo sąlygos, labiau išvystytas turizmas, o regione esančiame toliau nuo vandenyno prastesnės gyvenimo sąlygos. VVG tikslas sulyginti bendrą pragyvenimo lygį. Taigi pirma strategijos sritis – gyvenimo kokybės gerinimas, antra sritis – aplinkosauginiai projektai. Kiekviena bendruomenė gali savarankiškai pateikti projektą, bet jis turi būti naudingas ir įdomus visai bendruomenei. 

Ši VVG skatina savo narius domėtis greta esančiomis bendruomenėmis, net ruošiama tarpbendruomeninė strategija, kur dalyvauja kelios panašios, bendrų poreikių turinčios bendruomenės. Kad apsisaugoti nuo stambių verslo projektų, projektus teikia pačios bendruomenės, žiūri, kad projektai būtų naudingi tai bendruomenei, o ne kokiai stambiai politinei organizacijai.

Vieną iš didžiausių problemų ši VVG įvardino nedarbą, 25% jaunų žmonių bedarbiai. Vasarą šis rodiklis sumažėja, nes atsiranda darbo vietų turizmo srityje, žemės ūkyje, o žiemą padėtis žymai sunkesnė. „Bandome spręsti problemą”, sakė Isabelle Pacilly, „naudojant vietinę žaliavą siūti odines rankines, įsteigėme optinio kabelio gamyklą, stengiamės sudominti jaunimą tradiciniais amatais, skatiname verslumą jaunimo tarpe ir stengiamės sudaryti kuo geresnes gyvenimo sąlygas, kad jaunimas liktų vietoje”. Atliktas kelių etapų tyrimas, išsiaiškinta ko jaunimui labiausiai reikia. Šiuo metu jauniems žmonėms būstas suteikiamas už socialines paslaugas. Pvz. jaunimas gauna 2 kambarius gyvenimui, nemoka jokio mokesčio, bet už tai vyresnio amžiaus žmogui teikia socialines paslaugas, prižiūri jį. Įgyvendinamos priemonės – paslauga už paslaugą. Bendruomenė matydama, jog vietovėje trūksta vienokio ar kitokio specialisto kreipiasi į departamentą, departamentas studentui moka stipendiją, o jaunas žmogus turi grįžti į tą vietovę ir atidirbti 5 metus.

Šio susitikimo metu buvo užmegzti bendradarbiavimo ryšiai, pasirašyta tarptautinio bendradarbiavimo sutartis tarp Plungės VVG ir „Syndicat Mixte du Pays de la Baie du Mont-Saint-Michel” VVG.

Tikimės ateityje su Prancūzijos partneriais įgyvendinti bendrų projektų!!!