Sužinok artimiausius kvietimus teikti paraiškas. Plačiau

Atliktas gaminamų vietos produktų tyrimas Plungės rajone

Plungės rajono savivaldybės vietos veiklos grupė įgyvendino projektą „Gaminamų vietos produktų tyrimas Plungės rajone” (Nr.5TP-KE-12-1-010470-PR001), pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės „Techninė pagalba” veiklos sritį „Nacionalinis kaimo tinklas”.

    Projekto rezultatams pristatyti rugsėjo 11 d. kaimo turizmo sodyboje „Iešnalė” buvo surengta baigiamoji konferencija „Gaminamų vietos produktų tyrimo Plungės rajone pristatymas”. Į konferenciją buvo pakviesti bendruomenių atstovai, amatininkai, kaimo turizmo sodybų šeimininkai, kurie prisidėjo prie šio tyrimo atlikimo atsakydami į tyrimo metu platinamos anketos klausimus.
    2012 m. gruodžio – 2013 m. vasario mėnesiais buvo vykdoma Plungės rajono gamintojų bei paslaugų tiekėjų anketinė apklausa. Iš viso buvo išdalinta 100 anketų. Tyrimo respondentai buvo pasirinkti patogumo atrankos būdu, t.y. neatsitiktiniai, o kryptingai pasirinkti respondentai. Anketos buvo išplatintos susitikime su kaimo bendruomenių pirmininkais, renginio Plateliuose (2013-04-04), kuriame dalyvavo kaimo turizmo sodybų šeimininkai, vietos produktų gamintojai, amatininkai ir kiti suinteresuoti asmenys, metu. Anketos buvo platinamos ir tarp Žemaitijos kaimo turizmo asociacijos narių. Visų šių susitikimų ir renginių metu buvo pristatytas įgyvendinamas projektas ir atliekamas tyrimas. Atsižvelgiant į respondentų galimybes buvo sudarytos palankios sąlygos anketas pildyti tiek raštu (rankiniu būdu), tiek kompiuteriu. Tyrimo duomenims ir rezultatams paskaičiuoti buvo naudojamos 58 tinkamai užpildytos anketos.
    Tuo pačiu metu buvo vykdoma ir atskira (papildoma), tik į kaimo turizmo sektorių Plungės rajone orientuota apklausa, kurios metu buvo išdalinta 20 anketų. Baigus apklausą paaiškėjo, jog 6-ios anketos buvo sugadintos, todėl tyrime pateikiami 14-os teisingai užpildytų anketų duomenys.
     Atlikus tyrimą buvo parengta gautų rezultatų analizė bei parengta metodinė medžiaga apie veiklos įteisinimą, gaminių sertifikavimą, bendruomenių verslumo skatinimą.
    Kaip viskas vyksta praktikoje savo patirtimi pasidalinti buvo pakviesti vietos gamintojai ir amatininkai. Apie savo kelią smulkiojo verslo link papasakojo Vaiva Jundulaitė (Visvainių km., Plungės raj.), gerai žinoma žolininkė ir tautodailininkė. Vaiva kartu su savo seserimi šiuo metu turi ekologinį ūkį, užsiima vaistažolių ir prieskonių gamyba, pati audžia, užsiima kitais rankdarbiais. Įgyvendinusi vieną Europos Sąjungos lėšomis finansuotą projektą įsikūrė patalpas savo rankdarbių gamybai. Dalindamasi ateities planais V. Jundulaitė sakė planuojanti nuo ekologinio ūkio pereiti prie dinaminio, kas Lietuvoje dar visiška naujovė.
    Apie kiek kitokį kelią verslo link papasakojo Giedrė Klapatauskienė (Vilkų km, Plungės raj.), brandintų fermentinių pelėsinių karvės pieno sūrių gamintoja. Giedrė sakė be galo mėgstanti šios rūšies sūrius, todėl sumaniusi išmokti juos gaminti. Vos tik pradėjo gaminti šiuos sūrius Klapatauskai įteisino savo veiklą ir sertifikavo kelis gaminius – puskietį sūrį „Uošnys” brandinamą daugiau kaip 3 mėnesius, ir pusminkštį „Uošniuką”, subręstantį per 6 savaites. Pagrindiniai jų klientai – išlavinto skonio gurmanai, daugiausia iš didmiesčių – Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos.
    Drožėjas, baldžius ir pedagogas Viktoras Raibužis papasakojo sertifikavęs net keturias savo gaminių rūšis: prieverpstę, rankšluostinę, dubenį ir druskinę. Pedagogas užsiminė galvojantis ir apie savo mokymo programos sertifikavimą. Ne tik technologijų, bet ir ekonomikos vaikus mokantis pedagogas pasidžiaugė ne tik savo, bet ir savo mokinių pasiekimais, dalyvaujant įvairiuose renginiuose. Pažymėjo, kad sertifikuotas meistras kasmet gali pretenduoti į paramą, savo gaminius pristatyti įvairiose šventėse, mugėse, be to specialiu paveldo ženklu pažymėti gaminiai pirkėjams yra patrauklesni, tad sertifikavę savo gaminius gali tikėtis didesnio pelno ir, žinoma, pripažinimo.
    Savo planais bei sumanymais pasidalino ir Gintė Kazlauskienė (Šarnelės km., Plungės raj.), prieš kelerius metus su vyro pagalba pradėjusi kurti ekologinį ūkį. Moteris savo svajonėse mato daugiafunkcinį ūkį, į kurį atvažiavusios šeimos su vaikais galėtų dalyvauti įvairiose programose, pavyzdžiui, ožkų sūrio gamybos, duonos kepimo, hipoterapijos (gydymo su arkliais) užsiėmimuose.
    Atliktas tyrimas ir vietos produktų gamintojų asmeninė patirtis, kuria buvo pasidalinta šio renginio metu, galbūt, paskatins Plungės rajono gyventojus drąsiai įgyvendinti savo turimas idėjas užsiimti tam tikra veikla, legalizuoti savo veiklą, dalyvauti projektinėje veikloje ir iš savo mėgstamos veiklos gauti pakankamai pajamų.

     Akimirkas iš šio renginio rasite svetainės skiltyje „Galerija”.