Baigtas įgyvendinti tarptautinis bendradarbiavimo projektas AKADEMIJA „NUOTYKIŲ LEADER“ (ACADEMY ADVENTURE LEADER)
Šių metų spalio 25-26 dienomis Telšių žemaičių muziejaus „Alka“ ješivos salėje (liet. – išminties buveinė) vyko tarptautinio bendradarbiavimo projekto AKADEMIJA „NUOTYKIŲ LEADER“ (toliau-Projektas) baigiamoji konferencija, kurioje dalyvavo visi Projekto partneriai: Latvijos Saldus vietos veiklos grupės atstovai, Plungės rajono savivaldybės, Šiaurės vakarų Lietuvos vietos veiklos grupių atstovai. Švedijos LEADER Nedre Dalalven ir LEADER Malardalen vietos veiklos grupių vadovės konferencijoje dalyvavo nuotoliniu būdu TEAMS platformoje.
Konferenciją atidarė ir sveikinimo žodį tarė Telšių rajono vietos veiklos grupės pirmininkas Vytautas Barsteiga. Svečius pasveikinoÂÂ Žemaičių muziejaus „Alka“ direktorė Eva Stonkevičienė. Muziejaus vadovė pasidžiaugė, kad Projekto baigiamosios konferencijos vieta pasirinkta būtent Telšių ješivos salė, kuri yra buvusi viena garsiausių pasaulyje žydų dvasininkų mokykla, o po restauravimo tapo išskirtine erdve, pritaikyta įvairiai kultūrinei, edukacinei ir visuomeninei veiklai.ÂÂ Eva Stonkevičienė pakvietė svečius konferencijos pertraukėlių metu pasidžiaugti ir pasimėgauti salėje eksponuojamaÂÂ litvakų skulptoriaus Michaelio Brennerio paroda „Michaelis Brenneris. Laisvas kritimas. Šiauliai–Niujorkas–Paryžius–Šiauliai“, kurioje galima išvysti visą gyvenimą kurtas M. Brennerio skulptūras ir dalį eskizų.
Pirmąją konferencijos dieną buvo apžvelgta visa Projekto įgyvendinimo eiga: nuo Projekto idėjos gimimo, jos aprašymo, Projekto pateikimo Nacionalinei mokėjimo agentūraiÂÂ iki įgyvendinimo pabaigos. Pirmąjį pranešimą „Tarptautiniai bendradarbiavimo projektai – naujos patirtys ir galimybės“ pristatė Telšių rajono vietos veiklos grupės (toliau – Telšių VVG) viešųjų ryšių atstovė Kristina Kavaliauskienė. Telšių VVG administracijos darbuotoja, Zenaida Pikiotienė, kurios galvoje ir gimė idėja apie tokį jaunimo įveiklinimą, nebedirba Telšių VVG. Todėl Kristina pakvietė Zenaidą prisijungti nuotoliniu būdu į konferenciją ir trumpai pristatyti nuo ko viskas prasidėjo ir kodėl to reikėjo. Anot Zenaidos, jaunimas yra ta socialinė grupė, ypatingai kaimiškose vietovėse, kuri turi galimybių ir potencialo tapti gabiais verslininkais, bendruomenių pirmininkais, kaimo aktyvu. Tačiau žinių stoka ir maža patirtis trukdo jiems eiti tokiu keliu. Taip gimė idėja supažindinti jaunimą su LEADER programa, vietos veiklos grupių veikla.ÂÂ Dviejų dienų verslumo akademijos buvo pagrindinis įrankis, kurisÂÂ pasitelkiant mokymąsi iš patirties bei praktiškai eksperimentuojant tobulinti jaunų žmonių verslumo, asmenines, edukacines, socialines kompetencijas, kalbos gebėjimus, įgyti tolerancijos įgūdžių, tarpkultūrinės patirties.
Toliau konferencijoje savo patirtį pristatė Švedijos LEADER Nedre Dalalven ir LEADER Malardalen vietos veiklos grupių atstovės Lotta Emerson, Mia Lundqvist ir Eva Wrede. Svečiai iš Švedijos pristatė akademijos Švedijoje organizavimo ypatumus: kaip buvo ieškomi dalyviai, kaip vyko komunikacija ir derinimas tarp vietos projektų verslininkų ir VVG darbuotojų dėl jaunimo vizitų projektuose, kaip paskirstomi jaunimo grupių maršrutai ir laikas, kiti iššūkiai. Peržiūrėti jaunimo ir verslininkų atsiliepimai po akademijos. Pasidžiaugta, kad visi atsiliepimai buvo teigiami ir džiaugsmingi, dažnu atveju išreikštas noras domėtis kaimo plėtros procesais. Lotta Emerson apgailestavo, kad negali dalyvauti konferencijoje gyvai, tačiau jų supratimu, kelionės šiuo metu dėl įtemptos geopolitinės situacijos yra nesaugios.
Po Švedijos atstovų, pasisakyti ir savo pranešimą paskaitytiÂÂ buvo pakviesti Latvijos Saldus vietos veiklos grupės atstovas Martinš. Labai pasidžiaugta netikėtai atsiradusia galimybe prisijungti prie Projekto veiklų įgyvendinimo. Anot Martinš, kvietimas dalyvauti jaunimo verslumo akademijoje, baigiamojoje konferencijoje, stiprina tolimesnio bendradarbiavimo galimybes, tikėtina net idėjas kurti ir dalyvauti naujuose tarptautinio bendradarbiavimo projektuose.
Konferencijoje dalyvavo vietos projektų atstovai iš Plungės rajono savivaldybės ir Šiaurės vakarų Lietuvos vietos veiklos grupių. Svečiai pristatė keletą vietos projektų, kuriuose lankėsi verslumo akademijos Lietuvoje dalyviai. Plungės VVG atstovas, asociacijos „Plungės skautai“ vadovas Židrūnas Pilitauskas, pristatė savo organizacijos veiklą. „Plungės skautai“ – tai pasaulinės skautų organizacijos atstovai Plungėje, buriantys nuotykiui ir augimui įvairaus amžiaus žmones. Plungės skautai įgyvendino LEADER projektą „Skautiškos pramogos“, kurio dėka įsigijo laipynių, kliūčių ruožų įrengimo įrangos, su kuriomis yraÂÂ siūlomosÂÂ pramogos tiek jaunimui, tiek vyresniems: lipimas sienomis, kopimas Jokūbo kopėčiomis, lipimas dėžėmis, nusileidimas lynais, skautiškos edukacijos ir kt. Šias pramogas turėjo galimybę išbandyti akademijos Lietuvoje dalyviai.
Šiaurės vakarų Lietuvos vietos veiklos grupės atstovė, Ukrinų kaimo bendruomenės pirmininkė Vilma Vžesniauskienė, pristatė jų bendruomenės įgyvendintus projektą „Bendruomenės namų jaukumui“. Projekto įgyvendinimo metu buvo sutvarkytos bendruomenės patalpos.ÂÂ Patalpose įrengta heterogeninė PVC grindų danga, perdažytos lubos, sienos, dalis sienų išklijuota glazūruotomis plytelėmis. Papildyta bendruomenės materialinė bazė nauja įranga: siuvimo, vilnos vėlimo mašinomis, dviem nerūdijančio plieno stalais.ÂÂ Naujai sutvarkytose patalpose netrukus prasidėjo mokymai „Ukrinų kaimo bendruomenės narių profesinių žinių ir įgūdžių įgijimas vaisių, daržovių perdirbimo srityje“.ÂÂ Tai dar vienas bendruomenės įgyvendintas projektas, kuris buvo finansuojamas pagal Šiaurės vakarų Lietuvos vietos veiklos grupės Vietos plėtros strategiją.ÂÂ Rudeniop ukriniškiai turėjo galimybę lankyti siuvimo mokymo kursus, o prasidėjus vaisių, daržovių sezonui į minimas patalpas buvo perkeltas bendruomenės gaminamos produkcijos pakavimas. Kaip Vilma pasakojo, bendruomenės veiklųÂÂ siekis yra ne tik puoselėti tautos kulinarinį paveldą. Minimos veiklos aktyvina kaimo žmonių tarpusavio bendravimą, didina jų užimtumą, lavina darbinius, darbo komandoje įgūdžius, skatina domėtis individualausÂÂ verslo galimybėmis.
Pirmos konferencijos dienos pabaigą vainikavo darbas grupėse „Tarptautinio bendradarbiavimo galimybių paieškos“. Dalyviams buvo pateiktos tarptautinio bendradarbiavimo projektų finansavimo sąlygos, pagal kurias turėjo gimti tarptautinių bendradarbiavimo projektų idėjos. Tokiu būdu buvo aptartos galimybės bendradarbiauti toliau, ieškoti sąsajų ir bendrystės naujoms veikloms. Po darbo grupėse dalyviai turėjo unikalią progą dalyvauti edukaciniame užsiėmime „Proto mankšta“, kurio metu buvo patikrintos žinios apie valstybių vėliavas, Europos Sąjungą, muzikinė klausa.
Antroji konferencijos diena buvo skirta aplankyti Telšių rajono, Plungės rajono savivaldybės ir Šiaurės vakarų Lietuvos VVG vietos projektus. Pirmiausia svečiai apsilankė Telšių rajono VVG valdybos nario Gintauto Činskio avių ūkyje, kuriame šiuo metu yra virš 1050 avių, kurių yra net keletos veislių. Kaip pasakojo Gintautas, jo ūkyje galima sutikti mėlynųjų Tekselio veislės avių, kurias pamatytiÂÂ Europoje yra sudėtinga. 8 šalių spinduliu aplink Lietuvą jų sutikti galėtume tik Telšių rajone, arba nuvykus į Daniją. Po avyčių glostymo, nuvykta aplankyti vietos projekto „Iš civilizacijos į gamtą“, kuris įgyvendinamas Telšių rajono Paškuvėnų kaime. Tai „Off grid“ principu įrengtas namelis šalia Virvytės upės. Jame nėra vandens ar kitų tinklų, o elektrą pakeičia žvakių šviesa. Čia galima pabėgti nuo civilizacijos ir pasinerti į gamtos teikiamą ramybę.
Po Telšių rajono VVG vietos projektų lankymo, vykta į Šiaurės vakarų Lietuvos VVG teritoriją, į Renavo dvarą. Renavo dvaras yra įgyvendinęs ne vieną LEADER projektą, iš kurių įdomiausias „Kultūros paveldo objekto Renavo dvaro sodo rūsio remonto darbai, pritaikant šikšnosparnių žiemojimui ir edukacinei veiklai“. Renavo dvaro sodyba kasmet vis gražėja, jau restauruoti pagrindiniai reprezentacinio kiemo pastatai – centriniai rūmai, svirnas, oficina, tad imtasi išsaugoti dar vieną dvaro kompleksui priklausantį statinį – sodo rūsį. Šio projekto tikslai – suremontuoti sodo rūsįÂÂ pritaikant erdvę šikšnosparnių žiemojimui ir edukacijoms.
Aplankius Šiaurės vakarų Lietuvos VVG, svečiai aplankė Plungės rajono savivaldybės VVG teritorijoje esantį Alsėdžių miestelį, kuriame įgyvendintas ne vienas LEADER projektas. Vien Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazija yra įgyvendinusi tris projektus, kurių dėka sutvarkyta aktų salė, suremontuotas mokyklos stadionas. Mokykla sugebėjo įgyvendinti bendruomeninį projektą ir įsirengti nuosavą virtuvę, kurioje yra teikiamos maitinimo paslaugos ne tik mokiniams, bet ir miestelio svečiams. Bendruomenės pirmininkas Žydrūnas Purauskis pavedžiojo svečius po miestelį, pakvietė užeiti į Alsėdžių pažinimo centrą, kuriame gražiai apipavidalinta ir pateikta visa Alsėdžių miestelio istorija.
Telšių rajono vietos veiklos grupė džiaugiasi įgyvendinusi tarptautinį bendradarbiavimo projektą AKADEMIJA „NUOTYKIŲ LEADER“ ir širdingai dėkoja Projekto partneriams už kantrybę, savalaikį užduočių įvykdymą, gerą, darnų ir draugišką darbą kartu. Tikimės, kad įgyta patirtis tiek VVG administracijoms, tiek projekto dalyviams – jaunimui, neš naudą ateityje įgyvendinant ateinančio programinio laikotarpio Strategijas: diskusijos bus lengvesnės, kokybiškesnės, informacijaÂÂ lengviau suprantama. Tikimės, kad jaunimo įgyta patirtis tarptautinėje aplinkoje, neš jiems asmeninę naudą kuriant savo ateitį kaime.