Sužinok artimiausius kvietimus teikti paraiškas. Plačiau

PLUNGĖS RAJONO BENDRUOMENIŲ ATSTOVŲ DALYKINĖ KELIONĖ Į OLANDIJĄ

2012 m. gegužės 26 – 31 d. Plungės rajono bendruomenių atstovai vyko į dalykinę kelionę į Olandiją, kurią organizavo Plungės rajono savivaldybės vietos veiklos grupė, įgyvendindama projektą „Plungės rajono VVG vietos plėtros strategijos įgyvendinimo dalyvių gebėjimų ugdymas”. Šios kelionės tikslas – kaimo bendruomenių atstovams suteikti galimybę pasisemti patirties vietos projektų įgyvendinime, palyginti projektines idėjas, pasikeisti patirtimi, susipažinti su vietos plėtros strategijų įgyvendinimo metodais kuriant naujas darbo vietas, diegiant naujoves ir pažangias technologijas, įgyvendinant aplinkosaugines priemones kaimo vietovėse.

Pirmasis dalykinis susitikimas vyko BoerBert kaimo turizmo sodyboje Kameriko mieste, kuris yra Olandijos Utrechto provincijoje. Konferencijoje dalyvavo Weidse Veenweiden VVG atstovai. Michelle Poort, Ultrecht rajono Leader projekto vadybininkė, pristatė jų teritoriją, VVG organizacinę struktūrą, strategijos prioritetus ir įgyvendinamus projektus. Weidse Veenweiden VVG valdybą sudaro 14 narių, 40% valdybos narių atstovauja valstybinį sektorių, tuo tarpu 60% atstovauja visuomeninį sektorių. Teritorijoje yra 8 didelės savivaldybės, 150 tūkst. gyventojų. Jų vietovėje daug polderių (žemės juosta, apsupta kanalu), landšaftų. Teritorija yra 2,5 m. žemiau jūros lygio. Lygumos nuo potvynių yra apsaugotos pylimais ir dambomis. Prieš 1400 metų išrasti malūnai, kurių pirma ir pagrindinė funkcija – pumpuoti vandenį.

Pagrindinis LEADER vykdomų projektų siekis yra išlaikyti miesto ir kaimo ryšį. Svarbiausi jų įgyvendinamos strategijos tikslai:

1. Žemės ūkio vystymas ir išlaikymas.

2. Rekreacija ir turizmas.

3. Kaimo gyvenimo kokybės pagerinimas.

4. Vietinis ir tarptautinis projektinis bendradarbiavimas.

Nuo 2008 metų Weidse Veenweiden VVG finansavo 58 vietos projektus. 35 vietos projektai šiuo metu įgyvendinami arba yra užbaigti. Jau išleista 2,9 mln. eurų Europos Sąjungos paramos lėšų, kartu su kitais projektų rėmėjais išleista 12 mln. eurų. Projektų paramos intensyvumas 50 proc. Ateinantiems dviem metams yra likę 300 tūkst. eurų paramos vietos projektams finansuoti. Finansuotų projektų idėjos – senelių ir vaikų priežiūra ūkiuose, turizmas ir rekreacija kaime – turizmo maršrutai, kurių metu aplankomi ūkiai, įrengti nameliai ir pavėsinės turistams, malūnams suteikiamos naujos funkcijos – juose įrengiami viešbučiai, apžvalgos bokštai, įrengta gandrų lizdų apžvalgos aikštelė, organizuojamos įvairios šventės – laikini festivaliai, sūrių mugės, pramogos (šokinėjimas per kanalus, vakariniai pasivaikščiojimai ūkyje, vaikų šventės, kultūros ir meno festivaliai ant šieno, teminiai festivaliai vaikams apie gamtą, piešimas ant šieno rulonų ir kt.). 5 projektai įgyvendinti romėnų istorijos tematika, rekonstruotas senas 18 metrų ilgio romėniškas laivas, kuris buvo rastas ir iškastas iš molio.

Dažniausiai pasitaikanti problema projektų įgyvendinime – labai ilgas periodas kol gaunamos paramos lėšos, daug pareiškėjų turi gerų idėjų, tačiau nesikreipia paramos dėl šios problemos, todėl mažėja projektų.

Weidse Veenweiden VVG įgyvendindama strategiją kelia šiuos pagrindinius iššūkius: didinti žemės našumą, rekreacijos plotus, mažinti gamtos užterštumą, skatinti žemės ūkio produktų gamybą, stengtis išlaikyti kuo daugiau žalio neužstatyto ploto, palaikyti vandens ūkį, prisitaikyti prie klimato kaitos, spręsti senėjančio kaimo problemas, skatinti daugiau įvairių veiklų ūkiuose.

Vėliau buvo aplankytas ūkininko Bert de Groot ūkis. Šis ūkininkas taip pat dalyvauja LEADER programoje ir įgyvendina keletą projektų. Vienas iš jų – ūkyje įsteigtas senelių dienos centras. Čia senyvo amžiaus žmonės priimami su įvairiais intelekto negalavimais, juos prižiūri socialiniai darbuotojai. Organizuojamas jų dienos užimtumas – seneliai darbuojasi specialiai jiems įrengtose dirbtuvėlėse, prižiūri jiems specialiai įrengtus darželius, užsiima rankdarbiais ir pan. Kitas šio ūkininko projektas – kaimo turizmo skatinimas. Pačiame ūkyje yra įrengti du nameliai poilsiui, kur žmonės atvažiuoja su šeimomis, vaikais, kad artimiau susipažintų su gyvenimo ypatumais kaime. Poilsiautojai patys melžia karves, atlieka kitus ūkio darbus. Pagrindinė šio ūkio veikla – pieninkystė. Ūkininkas Bertas aprodė savo ūkį, tvartus, kuriuose laikomos telyčios, veršiukai ir melžiamos karvės. Yra įrengtos melžimo aikštelės, žolės padavimo mechanizmai. Šis ūkininkas vysto ekologinį ūkį. Tokiame ūkyje negalima nei arti, nei akėti, visada turi žaliuoti žolė. Kiekvieną pavasarį šiame ūkyje yra vykdoma edukacinė programa – šią fermą aplanko daug mokyklinio amžiaus vaikų. Dažnai praktiką atlieka žemės ūkio programose besimokantys studentai.

Neišdildomą įspūdį ir daug projektinių idėjų buvo galima pasisemti iš kito olandų ūkio Boerinn. Čia vienos šeimos verslas apima neįsivaizduojamą kiekį pramogų kaime. Šiame ūkyje auginama daug įvairiausių gyvulių – ožkų, avių, karvių, tačiau jie yra daugiau skirti dekoracijai, tam, kad sukurti natūralią kaimo aplinką. Šame ūkyje yra trys pagrindinės, tarpusavyje persipynusios funkcijos – agrarinė, gamtos ir rekreacijos. Yra įgyvendinami 2 LEADER projektai – iš seno malūno įrengtas apžvalgos bokštas, atviras visuomenės lankymui, bei parengta keletas dviračių ir baidarių maršrutų. Šiuo metu rengiamas kitas projektas – romėnų kovos, kur įrengtos patalpos ieties, lanko metimui. Be šių paslaugų šiame ūkyje siūlomos sekančios pramogos – klumpių golfas, sūrio gamybos pamokėlės, ūkininko pietūs, alus, kūrybinės dirbtuvės, Polderio varžybos, įvairūs vidaus, senosios Olandijos žaidimai, šokinėjimas per polderius, piknikai, fondiu, nakvynė, išgyvenimo maršrutai su 36 kliūtimis, rengiami vaikų gimtadieniai, mergvakariai, bernvakariai, įmonių ir organizacijų šventės ir pan. Ir visos šios pramogos yra siūlomos natūralioje kaimo aplinkoje, turi nuolat stebėti, kad neįliptum į šiltą ką tik gyvuliukų paliktą vietelę. Ūkis vienu metu gali priimti ir teikti paslaugas iki 600 žmonių.

Kitą dieną vyko susitikimas su Gelderland provincijos VVG atstovais. Buvo aplankyti du LEADER lėšomis remiami projektai. Pirmasis Fort Asperen projektas, kurio lėšomis yra rengiami vandens šliuzai, kurie reguliuoja vandens lygį bei restauruojamas senas fortas, kur artimiausiu metu bus įrengta kavinė bei patalpos įvairiems renginiams.

Kitas aplankytas projektas – Fort Werk aan het Spoel. Iš projekto lėšų yra rekonstruojamas fortas, kuris anksčiau atliko gynybinės sienos funkciją, o šiuo metu yra rengiamas viešbutis su liukso ir ekonominės klasės kambariais. Fortai yra kultūros paveldo objektai, todėl rekonstrukcija vykdoma griežtais reikalavimais. Projekto vadovas pasidžiaugė, kad pavyko ekonomiškai atlikti darbus ne sudarant sutartis su statybų rangovais, o įdarbinant įvairių statybinių profesijų studentus, siekiančius atlikti praktiką ar kelti savo kvalifikaciją. Šalia forto veikia kavinė, pavadinta „Virtuvė lauke”, kur yra tiekiamas ekologiškas maistas.