Plungės VVG atstovų dalykinė kelionė Portugalijoje
2014 m. lapkričio 10-14 d. Plungės rajono savivaldybės vietos veiklos grupė įgyvendinant „Plungės rajono kaimo vietovių plėtros strategiją, siekiant tinkamiausio gamtos ir kultūros išteklių panaudojimo kaimo plėtrai” organizavo dalykinę kelionę į Portugaliją. Dalykinės išvykos tikslas – susipažinti su Šiaurės Ribatežo regiono VVG veikla (ADIRN), aplankyti pagal LEADER metodą jau įgyvendintus projektus, aptarti bendradarbiavimo galimybes. Plungės rajono delegaciją sudarė 10 VVG atstovų – Plungės VVG valdybos nariai ir VVG administracijos darbuotojai. Kartu vyko ir kitų Lietuvos VVG – Kretingos rajono kaimo plėtros asociacijos, Telšių rajono VVG bei Šakių krašto VVG atstovai. Taigi Lietuvos delegaciją šioje kelionėje sudarė dvidešimt trys asmenys.
Pirmąją dieną nuskridus į Lisaboną mus pasitiko ADIRN asociacijos atstovė Ana Alves, kuri palydėjo VVG atstovų delegaciją į istorinį vaizdingą Tomaro miestelį šalia Nabão upės, geriausiai žinomą dėl savo intriguojančios sąsajos su Tamplieriu ordinu. Čia mūsų laukė dalykiniai pietūs ir ADIRN (Šiaurės Ribatežo integruotos plėtros asociacijos) veiklos pristatymas. Šios organizacijos vadovas Jorge Rodrigues bei administratorė Carla Augusto ne tik pristatė savo veiklą , bet ir lydėjo lietuvių delegaciją viso vizito metu. Ši asociacija įsisteigė 1991 m. rugsėjo 3 d. kaip privataus sektoriaus ir nepelno organizacijų susivienijimas. Šios asociacijos veikla apima 6 savivaldybes, kurių bendra teritorija sudaro 1400 km2, viso apie 135 tūkst. gyventojų. Ši organizacija savo narių tarpe turi 27 asocijuotas struktūras. Jų misija – skatinti Šiaurės Ribatežo gyventojų ekonominį vystymąsi.
LEADER programos 2007-2013 m. įgyvendinimo laikotarpyje ADIRN asociacija finansavo 132 vietos projektus, kurių bendra vertė 18 951 212,22 EUR , valstybinis prisidėjimas – 11 349 569,64 EUR, kuriuos įgyvendinant įkurtos 228 darbo vietos. Daugiausia projektų įgyvendinta tokiose srityse kaip – pagrindinės paslaugos kaimo gyventojams, mikro įmonių steigimas ir vystymas, kaimo paveldo išsaugojimas, turizmo ir laisvalaikio pramogų vystymas bei 5 projektai įgyvendinti žemės ūkio veiklų diversifikavimo srityje. Ši organizacija aktyviai dalyvauja įvairiuose bendradarbiavimo projektuose, viso šioje srityje įgyvendino 12 projektų. Šie projektai buvo įgyvendinti tokiose srityse kaip turizmo veiklų įvairinimas ir kvalifikacijos kėlimas, miesto ir kaimo bendradarbiavimo galimybės, vietos produktų, kultūros ir kitų vertybių puoselėjimas ir rėmimas, amatų populiarinimas, ryšių tarp gamintojo ir vartotojo gerinimas, portugališkai kalbančių šalių kaimo turizmo, gamtos ir nuotykių turizmo, amatų ir vietinių produktų populiarinimas, teritorinis marketingas, tamplierių ordino viduramžių festivalių organizavimas, viduramžių amatų, dainų ir šokių populiarinimas bei kitos veiklos.
Tą pačią dieną aplankėme vietinių produktų parduotuvę „Loja do Mundo Conventual”, kuri buvo atidaryta įgyvendinus LEADER+ programos vietos projektą. Šioje jaukioje ir akį traukiančioje parduotuvėje visa vietinė produkcija pažymėta tamplierių ordino ženklu. Joje galima rasti ne tik suvenyrų, bet ir įvairių maisto produktų ir gėrimų.
Antrąją vizito dieną aplankėme kaimo turizmo sodybą „Lagar de S. Jose”, kurioje investicijų suma iš LEADER II ir LEADER 2007-2013 m. programų siekia beveik 1 mln. EUR. Ši sodyba įsikūrusi 7 km. nuo Tomaro miestelio, vietoje kur istorija mena buvus Šv. Juozapo malūną. Šios sodybos šeimininkai savo veiklą pradėjo nuo stovyklų vaikams ir jaunimui organizavimo, vėliau sudalyvavus projektinėje veikloje jie išplėtojo savo veiklą iki kaimo turizmo paslaugų teikimo. Šiuo metu ši sodyba labai plačiai išvysčiusi savo veiklą, čia vyksta įvairios šventės, gimtadieniai, vestuvės, jaunimo stovyklos bei žmonės atvažiuoja ramiam poilsiui. Šioje vietoje dera komfortas, geras skonis bei mistinė senovę menanti Šv. Juozapo malūno aplinka.
Sekančią dieną aplankėme visai kitokio stiliaus kaimo turizmo sodybą „Quintinha da Eira”, Charruada miestelyje, kuri buvo įrengta gavus dalį lėšų iš LEADER programos. Sodybos šeimininkė lietuvių delegaciją pasitiko pasipuošusi prijuoste ir pasiūlė pasižiūrėti kaip krosnyje kepamos bandelės. Netrukus šeimininkės dukra aprodė visą sodybą ir pristatė jų teikiamas paslaugas. Šioje sodyboje yra penki miegamieji kambariai, du iš jų pereinamieji kas labai patogu šeimyniniam poilsiui. Čia galima rasti ir erdvius apartamentus, kurie yra pritaikyti žmonėms, kurių judėjimas yra apribotas. Sodyboje yra SPA (sūkurinė vonia), Wi-Fi interneto erdvė, maloni skaitykla, valgomasis ir gyvenamasis kambarys su židiniu ir žaidimų stalu, virtuvė su pilna įranga. Taip pat yra duonos „namas” su medžio anglimi kūrenama krosnimi ir tradicinis sūrio „namas”, kur svečiai jeigu tik nori yra kviečiami išsikepti savo duoną. Yra įstiklinta erdvė, iš kurios matosi gražus gamtos vaizdas, kur galima pasigaminti maistą patiems bei vieta pasigaminti maistą ant laužo ugnies. Lauke yra baseinas, krioklys ir baras, vaikų žaidimo aikštelė. Sodyboje laikomi ir keletas gyvulių – asilas, antys, ožkos, kad miesto vaikai galėtų pasidžiaugti ir artimiau susipažinti su kaimo aplinka. Aplankius sodybą šeimininkė maloniai nustebino pakvietusi paragauti kepintų kaštonų, džiovintų figų, vietinės gamybos vyno bei įteikė kiekvienam svečiui po įspūdingai supakuotą ką tik iškeptą bandelę su kaimo turizmo sodybos kontaktine informacija.
Paskutinę viešnagės dieną aplankėme Ourem pilį-vienuolyną, kuris yra viduramžių miestelyje tuo pačiu pavadinimu kaip ir pilis. Šios pilies teritorijoje iš LEADER programos lėšų yra įsikūrusi tipiška regiono taverna „Loja da Ginginha”. Šioje kavinukėje buvome pavaišinti vietiniu vyšnių likeriu ginjinha, kuris paprastai yra geriamas iš šokoladinių taurelių, kurias, išgėrus likerį, galima suvalgyti. Ten pat iš LEADER+ programos lėšų yra atidarytas restoranas ir vietos produktų parduotuvė „Ucharia do Conde”.
Šios viešnagės metu be LEADER lėšomis finansuotų projektų Lietuvos VVG delegacijos nariai aplankė nemažai įspūdingų lankytinų objektų ir miestelių. Tamplierių ordino 1157 m. įkurtas Tomaro miestelis dar ir šiandien garsėja 1162 m. pastatytu ir 1984 m. į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą įtrauktu Kristaus vienuolynu (Convento de Cristo). Nepaisant daugybės prabėgusių amžių, vienuolynas yra gan gerai išsilaikęs ir lankytojus pasitinka gražiai sutvarkytu sodu. Pamatyti jame yra tikrai ką – bažnyčią ir tuo pačiu laikotarpiu dekoruotą žymųjį langą (Janela Manuelina), vienuolių kambarius ir pan. O nusileidusius iš vienuolyno žemyn pasitinka siauros Tomaro gatvelės, nedidelės, bet jaukios bažnytėlės, Nabão upė ir gražus parkas.
Buvo aplankyta ir švenčiausia Portugalijos vieta – Fátima, nedidelis miestas garsėjantis tuo, kad XX amžiaus pradžioje (1917 m.) 3 piemenėliams ten pasirodė Švenčiausia Mergelė Marija. Kiekvieno mėnesio tryliktą dieną į šią vietą plūsta minios maldininkų, piligrimų. Tačiau visai nebūtina būti piligrimu, norint aplankyti šią ypatingą vietą. O ji tikrai ypatinga. Ir ne tik tuo, jog Fátimos bazilika yra labai graži, bet tuo, kad ten atsigauna siela, apsivalo mintys ir širdyje pasidaro daug ramiau.
Pabuvojome ir miestelyje įsikūrusiame pilyje, tai Óbidos – mažas, jaukus ir apsuptas storų pilies sienų. Aplankėme ir Sintrą, nuostabų miestelį kalnuose su pilimis ant kiekvienos viršūnės, patį didžiausią kalną puošia didingieji rūmai Palácio da Pena su savo įvairiaspalviais bokštais ir eklektišku stiliumi. Romantišką vietovės įspūdį sustiprino šalia esantis vakariausias Europos taškas – Rokos kyšulys.
Pabuvojome ir Portugalijos sostinėje Lisabonoje – prie Težo upės įsikūrusi viena iš Europos sostinių, viliojančių savo jaukumu. Balkonėliai, raudonų čerpių stogai, išsiraizgiusios gatvelės, įspūdingos bažnyčios ir vienuolynai…
Šio vizito dalykinių susitikimų metu teko išbandyti nemažai portugališkos virtuvės patiekalų, kas paliko labai gerą įspūdį, ypač desertai. Daugelio jų desertų pagrindas – kiaušiniai ir cukrus. XVII-XVIII amžiaus katalikiškieji Portugalijos vienuolynai garsėjo saldumynų receptais, todėl nieko nuostabaus, jog iki šių dienų išliko iškilmingi saldėsių pavadinimai: „Dievo gardumynas” ar „vienuolės pilvelis”. Iš vienuolynų atkeliavo ir arroz doce – ryžių ir citrinų pudingo receptas, nors manoma, kad ką panašaus į šį patiekalą pirmieji gamino maurai.
Šis vizitas suteikė galimybę ne tik pasidalinti gerąja patirtimi, įgyvendinant LEADER programą, bet ir užmegzti bendradarbiavimo ryšius tolesnei projektinei veiklai. Lapkričio 25 d. buvo pasirašytas bendradarbiavimo susitarimas tarp ADIRN asociacijos ir Plungės rajono savivaldybės vietos veiklos grupės.